Maledivy šnorchlování



Dobré podmínky pro šnorchlování nabízí na souostroví Maledivy každé ostrovní letovisko. Ostrovy jsou obklopeny lemovými útesy, u nichž se prohání hejna útesových rybek. Můžete zde spatřit i želvy nebo rejnoky. Letoviska pořádají několikrát denně plavby ke šnorchlovacím lokalitám v blízkém okolí.



Nejlepší doba ke šnorchlování na Maledivách

Maledivy jsou vhodné k návštěvě celoročně, ovšem některé měsíce jsou lepší ke šnorchlování. Na Maledivách jsou pouze dvě roční období. Období sucha je zvané Severovýchodní monzun a období deště je tzv. Jihozápadní monzun. Kdy přesně dochází k přechodu m
čtěte více

Maledivy jsou vhodné k návštěvě celoročně, ovšem některé měsíce jsou lepší ke šnorchlování.

Na Maledivách jsou pouze dvě roční období. Období sucha je zvané Severovýchodní monzun a období deště je tzv. Jihozápadní monzun. Kdy přesně dochází k přechodu mezi monzuny se každoročně mění. Měsíce s méně srážkami jsou od ledna do dubna. Měsíce s častějším deštěm jsou pak od května do prosince.

Pokud jedete na Maledivy a šnorchlování je jedním z vašich hlavních podmínek, pak se doporučuje naplánovat dovolenou mezi lednem až dubnem. V tomto období je největší pravděpodobnost hezkého počasí a nejlepší viditelnosti v okolních vodách. Vodní viditelnost v těchto měsících je 15 - 30 m hluboko.

Od května do září je počasí méně předvídatelné s větším výskytem bouřek.

Říjen a listopad jsou většinou měsíce s klidným, stálým počasím, ovšem viditelnost v moři je často horší kvůli vyššímu výskytu planktonu.

Teplota vody na Maledivách se celoročně pohybuje mezi 26 a 29 °C.



Tipy na šnorchlování

Buďte si vědomi počasí a podmínek na moři - vodní proudy a počasí se může velice měnit podle lokality a ročního období. Zdržujte se v oblasti, která vyhovuje vaší úrovni a zkušenostem. Ochrana proti slunci je základ - vždy se natírejte minimálně krémem s
čtěte více
  • Buďte si vědomi počasí a podmínek na moři - vodní proudy a počasí se může velice měnit podle lokality a ročního období. Zdržujte se v oblasti, která vyhovuje vaší úrovni a zkušenostem.
  • Ochrana proti slunci je základ - vždy se natírejte minimálně krémem s SPF 30 před tím, než půjdete šnorchlovat. Nejlepší je být ve vodě v ochranném tričku s dlouhým rukávem, které vás ochrání před UV paprsky.
  • Vezměte si svoje vybavení - zvláště pokud máte předchozí zkušenosti se šnorchlováním. Pokud plánujete časté vodní aktivity, pak vás to vyjde levněji si pořídit vlastní vybavení, než každodenně si půjčovat v resortu.
  • Bezpečnosti není nikdy dost! Pokud budete šnorchlovat dál od pláže je lepší být ve dvou. Vždy řekněte ostatním kdy a kde se chystáte šnorchlovat. Barevné tričko a plavky jsou vhodné pro Vaši větší viditelnost.
  • Nebojte se zeptat - ve vašem hotelovém resortu Vám poradí o vhodné lokalitě, ale také o počasí a vodních proudech, které by Vás mohly ohrozit.


Nejlepší místa ke šnorchlování

Na Maledivách naleznete obrovské množství ostrovů, ovšem ne všechny nabízejí vhodné podmínky ke šnorchlování. Ideální je být ubytován na ostrově s vlastním podmořským korálovým útesem. V opačném případě se pak musí z ostrova dojíždět na jiný. Z těch n
čtěte více

Na Maledivách naleznete obrovské množství ostrovů, ovšem ne všechny nabízejí vhodné podmínky ke šnorchlování.

Ideální je být ubytován na ostrově s vlastním podmořským korálovým útesem. V opačném případě se pak musí z ostrova dojíždět na jiný.

Z těch nejznámějších ostrovů s kvalitními útesy patří Embudu, Chaaya Reef Ellaidhoo, Fihalhohi, Reethi Beach a Eriyadu.

Tento seznam samozřejmě není kompletní. Na souostroví je také několik soukromých ostrovů s luxusními resorty nabízející skvělé podmínky. Mezi tyto resorty patří Banyan Tree Vabbinfaru, Constance Moofushi, W Maldives a Dhevanafushi Maldives Luxury Resort.

Co lze pod vodou na Maledivách spatřit?

Maledivy se nacházejí v oblasti s jednou jak s nejčistších vod na světě, tak s častým výskytem korálových útesů. Maledivy jsou dokonce domovem pro tři čtvrtiny všech korálových ryb žijících na naší planetě.

Na tomto území naleznete více jak 70 různých druhů korálových útesů a více jak 700 druhů mořských tvorů.

Mezi druhy podmořských živočichů vyskytujících se v této oblasti patří žraloci útesoví, různé druhy želv, pyskouny (napoleoni) nebo třeba morény.

Na Maledivách máte možnost spatřit i rejnoky, jejichž hlavní sezona vrcholí v období od srpna do listopadu.



Výbava na šnorchlování na Maledivách

Vybavení na šnorchlování je možné zapůjčit si v hotelích za poplatek kolem 10 dolarů na den. Pokud ale hodláte šnorchlováním strávit většinu dovolené na Maledivách, bude pro vás nejlepší přivést si vlastní vybavení z domova.
čtěte více

Maska

Jakákoliv maska, ať je jakkoliv levná, by měla mít nerozbitné přední sklo. Ujistěte se, že maska sedí pohodlně - stačí ji jemně přitisknout na obličej, lehce vdechnout nosem a samotný sání by masku mělo držet na tváři. Pokud jste krátkozrací, pak lze pořídit optickou čočku, která se připevní k vnitřní straně masky. Nejjednodušší je vzít si staré skládací brýle a nasadit si je pod masku. V kontaktními čočkami pod maskou není problém.

Šnorchl

Potápěčská trubice by měla být dostatečně dlouhá, aby dosáhla nad hladinu vody, ovšem neměla by být příliš dlouhá nebo široká. Pokud je trubice příliš velká, pak budete mít problémy s vytlačením vody ven při vyplavání na povrch. Každý vdech zanechává trubici plnou použitého vzduch, a pokud je šnorchl příliš velký, pak budete znovu vdechovat velký objem oxidu uhličitého.

Ploutve

I když nejsou naprosto nezbytné, usnadňují plavání a umožní Vám hlouběji se potopit. Také Vám dají větší jistotu a bezpečí v proudech. Jsou dva druhy ploutví, ty které se zcela vejdou na chodidlo, nebo mají otevřenou patu s nastavitelným popruhem navržené k použité s neoprenovými botami.

Tričko

Tenké neoprenové,nebo plavecké tričko z Lycra materiálu Vás bezpečně ochrání před spálením (skutečný hazard, který by se neměl podceňovat). Ochranná vrstva slouží také jako ochrana před poškrábání od korálů nebo kamenů.

 

Ceny za vypůjčení

Ceny za šnorchlovací vybavení vyjdou na asi $10 za osobu na den. Většina resortů nabízí vybavení za extra poplatek, ovšem některé resorty ho mají v ceně. Pokud jedete s rodinou a plánujete časté šnorchlování, pak stojí za zvážení si pořídit a přivést vlastní výbavu s sebou.



Šnorchlování na Maledivách - celodenní plavby

Na Maledivách se můžete se vypravit i na celodenní plavby k nejlepším šnorchlovacím lokalitám v okolí, které pořádají jednotlivé resorty. Mezi korály uvidíte spoustu barevných rybek i malé žraloky útesové.
čtěte více

Na Maledivách se můžete vypravit i na půldenní nebo celodenní plavby k nejlepším šnorchlovacím lokalitám v okolí, které pořádají jednotlivé resorty. Během dne navštívíte 3 a více ostrovů a útesů, kde Vám zkušený průvodce ukáže místa s častým výskytem želv, rejnoků a dalších podmořských živočichů. V ceně plavby bývá vybavení a voda, při 1-denních pak i občerstvení.

Cena plaveb začíná od $100 USD a výše v závislosti na velikosti skupiny, délky plavby a vzdálenosti od útesů.

Rada experta

garant destinací
Michaela Hanušová
mám dotaz
AKTUÁLNĚ